![]() | W sezonie, gdzie mamy dostęp do pysznej cukinii i dojrzałych pomidorów, warto pokusić się o przygotowanie dobrej lazanii z sezonowymi warzywami. czytaj dalej | 1408.20200 | W sezonie, gdzie mamy dostęp do pysznej cukinii i dojrzałych pomidorów, warto pokusić się o przygotowanie dobrej lazanii z sezonowymi warzywami.
Przygotuj sos pomidorowy do lazanii. Pomidory pokrój na mniejsze kawałki i włóż do garnka. Dolej odrobinę wody, niech się pogotują na małym ogniu przez 15 minut. Mieszaj je co jakiś czas. Jak już uzyskasz konsystencję sosu, to przetrzyj go przez sitko i przypraw solą, pieprzem, czerwoną papryką i ziołami. Dodaj na koniec czosnek przepuszczony przez praskę oraz 1/3 szklanki śmietany, wymieszaj. Sosu musi być ok. pół litra. W razie potrzeby dolej wody. Ugotuj posoloną wodę w dużym garnku. Każdy z płatów lazanii włóż na 1-2 minuty do garnka, aby zmiękł i wyciągaj na talerz posmarowany odrobiną oliwy. Będzie Ci prościej później oderwać od talerza poszczególne płaty;-). Pieczarki pokrój w plasterki, a cebulę w piórka. Podsmaż cebulę na maśle z dodatkiem oliwy, po czym dodaj pieczarki i przypraw do smaku. Cukinię pokrój w bardzo cienkie plastry, będzie dodawana na surowo. Mozzarellę pokrój w kostkę. Układaj w naczyniu żaroodpornym lub innym naczyniu poszczególne warstwy lazanii: najpierw odrobinę sosu, na to płaty makaronu-szczelnie do ścianek naczynia, na to plastry cukinii, odrobina sosu i sera, warstwa makaronu, pieczarki z cebulą, makaron i sos+ser. Ostatnią warstwą będzie warstwa cukinii, na którą dodaj odrobinę sera i przykryj makaronem. Ważne: ostatnia warstwa sosu musi szczelnie przykrywać makaron, żeby się zbyt nie wysuszył podczas pieczenia. Tak przygotowaną lazanię podpiecz w temp. 170-180 st. przez 45-50 minut. Smacznego:-)
|
![]() | Od zawsze bardzo lubiłam placki ziemniaczane. U dziadków w wakacje tarliśmy ogromną, metalową miskę ziemniaków, żeby przypadkiem dla nikogo ich później nie zabrakło;-). Z czasem zaczęłam dodawać do placków różne dodatki. Dzisiaj zamieszczam dla Was przepis na placki z dodatkiem marchewki. Są pyszne. czytaj dalej | 0603.20200 | Od zawsze bardzo lubiłam placki ziemniaczane. U dziadków w wakacje tarliśmy ogromną, metalową miskę ziemniaków, żeby przypadkiem dla nikogo ich później nie zabrakło;-). Z czasem zaczęłam dodawać do placków różne dodatki. Dzisiaj zamieszczam dla Was przepis na placki z dodatkiem marchewki. Są pyszne. Może Wy też w nich zasmakujecie?:-)
Placki:
Sos:
Obrane ziemniaki zetrzyj pół na pół na tarce na większych oczkach i na najmniejszych. Marchewkę zetrzyj na średnich oczkach, a cebulę posiekaj bardzo drobno. Wymieszaj wszystkie składniki z trzema łyżkami mąki oraz jajkami i przyprawami. Usmaż placki na złoty kolor. Wymieszaj w miseczce jogurt z przyprawami, dodaj drobno posiekany szczypiorek. Podawaj gorące placki z sosem jogurtowym. Smacznego:-)
|
![]() | Szybkie do przyrządzenia, mało skomplikowane kotleciki cukiniowe z dodatkiem sera koziego. Dobre na zimno, jeszcze lepsze na gorąco;-). Polecam bardzo:-). czytaj dalej | 0911.20190 | Szybkie do przyrządzenia, mało skomplikowane kotleciki cukiniowe z dodatkiem sera koziego. Dobre na zimno, jeszcze lepsze na gorąco;-). Polecam bardzo:-). Składniki:
Zetrzyj na dużych oczkach cukinię. Weź porcję cukinii w dłoń i odciśnij z niej nadmiar soku. To bardzo ważne, aby kotleciki się nie rozwalały podczas pieczenia. Do tak odciśnietej cukinii dodaj przyprawy, czubatą łyżkę mąki, jajka oraz starty na tarce ser. Z tak przygotowanej masy formuj małe kotlety, obtaczaj je w bułce tartej i piecz na złoty kolor na głębokim oleju. Odsączaj kotleciki na papierowych ręcznikach. Smacznego:-)
|
![]() | Lubicie zbierać grzyby?:-)Ja wprost uwielbiam! Chodzenie po lesie i wyszukiwanie tych smacznych skarbów cieszy mnie teraz tak samo, jak wtedy, kiedy byłam dzieckiem😁🍄.Zawsze zbieram te grzyby, które znam i które najczęściej występują w naszych lasach, czyli podgrzybki, prawdziwki, maślaki. Czasami znajdzie się też gdzieś przepyszna w smaku czubajka kania. czytaj dalej | 2010.20190 | Lubicie zbierać grzyby?:-) Ja wprost uwielbiam! Chodzenie po lesie i wyszukiwanie tych smacznych skarbów cieszy mnie teraz tak samo, jak wtedy, kiedy byłam dzieckiem😁🍄. Zawsze zbieram te grzyby, które znam i które najczęściej występują w naszych lasach, czyli podgrzybki, prawdziwki, maślaki. Czasami znajdzie się też gdzieś przepyszna w smaku czubajka kania. Wczoraj mieliśmy znakomitą pogodę, więc chodziliśmy z jeszcze większą przyjemnością. W tym roku jest prawdziwy grzybowy urodzaj. Co można przygotować z grzybów? Pomysłów mam sporo. Dzisiaj grzybowe leczo:-). Składniki:
Oczyszczone grzyby pokrój na mniejsze kawałki i ugotuj je w lekko posolonej wodzie. Cebule pokrój w większą kostkę, a czosnek w plasterki. Paprykę pokrój w paski. Zeszklij w rondelku cebulę na oleju z dodatkiem masła. Dodaj czosnek, posól. Dodaj ugotowane grzyby, 3 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego. Trzymaj grzyby na małym ogniu przez ok. 10-15 minut, często mieszaj. Po upływie tego czasu dodaj paprykę. Dorzuć majeranek i pieprz. Mieszaj często przez ok. 5 minut. Tak przygotowane leczo można przechowywać w lodówce do kilku dni. Można je również włożyć do słoików i zapasteryzować. Smacznego:-)
|
![]() | Jak już zrobicie tę wersję kaszotto, to już zawsze będziecie do niegowracać:-). Kaszabulgur jest smaczna sama w sobie, natomiast kurek nie trzeba już reklamować;-). Jak zrobić dobre kaszotto? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 150 g kaszy bulgur 150 g kurek 50 ml słodkiej śmietany 18% masło oliwa 2 małecebule 2 ząbkiczosnku 1 i 1/2 szkl. czytaj dalej | 1510.20190 |
Jak już zrobicie tę wersję kaszotto, to już zawsze będziecie do niego wracać:-). Kasza bulgur jest smaczna sama w sobie, natomiast kurek nie trzeba już reklamować;-). Jak zrobić dobre kaszotto? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Na dużej i głębokiej patelni rozgrzej trzy łyżki oliwy oraz dwie łyżki masła. Wrzuć drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, zeszklij. Dodaj dobrze wypłukaną kaszę, podsmaż na większym ogniu około minuty, często mieszając. Dodaj szklankę bulionu, wymieszaj. Zmniejsz ogień i pozostaw kaszę na tak długo, aby wchłonęła bulion. Po tym czasie dodaj kolejne pół szklanki bulionu i postępuj podobnie. Na koniec dodaj jeszcze łyżkę masła oraz starty ser, wymieszaj dokładnie. Przypraw świeżo zmielonym pieprzem. Na oddzielnej patelni podsmaż na maśle z odrobiną oliwy drobno pokrojoną cebulę. Dodaj oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki kurki. Posól do smaku solą. Trzymaj na małym ogniu ok. 10 minut. Przypraw pieprzem i dolej śmietanę. Podawaj gorącą kaszę z kurkami, posyp zieleniną i opcjonalnie dodatkową porcją sera. Ja dodaję go zawsze:-). Smacznego:-)
|
![]() | Niejednokrotnie pisałam na moim blogu, jak bardzo lubię pomidory: wszystkie, w każdej postaci:-) Tym razem upiekłam je w piekarniku z cebulą i czosnkiem i powstał obłędnie smaczny i pachnący sos do makaronu. czytaj dalej | 1506.20190 |
Niejednokrotnie pisałam na moim blogu, jak bardzo lubię pomidory: wszystkie, w każdej postaci:-) Tym razem upiekłam je w piekarniku z cebulą i czosnkiem i powstał obłędnie smaczny i pachnący sos do makaronu. Myślę, że tak właśnie pachną Włochy;-)
Umyte pomidory przekrój na pół i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Cebulę pokrój na ćwiartki, a ząbki czosnku przekrój na pół. Dodaj przekrojoną na pół papryczkę, a całość polej obficie oliwą z oliwek. Piecz warzywa w temp. 160 st. C przez godzinę. W międzyczasie ugotuj makaron, aby był al dente. Warzywa zblenduj, przetrzyj przez sito i wlej do garnka. Dodaj sól i pieprz do smaku, a także pół łyżeczki oregano i również pół bazylii. Całość wymieszaj i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Dodaj również pół łyżeczki cukru, wymieszaj. Gorący makaron podawaj z sosem i płatkami parmezanu. Smacznego!:-)
|
![]() | Szukacie przepisu na szybki obiad z makaronem? Oto on;-): makaron wstążki, białe szparagi, śmietana i groszek. 500 g białych szparagów 300 g makaronu, np. wstążki dwie łyżki śmietany 30% natka pietruszki łyżka parmezanu 3 łyżki zielonego groszku z puszki przyprawy: sól, pieprz Odłam końcówki szparagów i obierz je ze skórki. czytaj dalej | 1605.20190 |
Szukacie przepisu na szybki obiad z makaronem? Oto on;-): makaron wstążki, białe szparagi, śmietana i groszek.
Odłam końcówki szparagów i obierz je ze skórki. Pokrój na mniejsze kawałki, ok. 2 cm, i ugotuj w posolonej wodzie. Ugotuj również makaron w posolonej wodzie, aby był al dente. Do makaronu wrzuć ugotowane szparagi, dodaj śmietanę, parmezan oraz groszek. Przypraw do smaku i dokładnie wymieszaj. Podawaj z posiekaną pietruszką. Smacznego:-)
|
![]() | Lubicie pieczone warzywa? Ja bardzo, a zwłaszcza takie wymieszane. Dzisiaj propozycja „frytek warzywnych”. Tak naprawdę są dobre na każdą porę dnia:-). czytaj dalej | 3004.20190 | Lubicie pieczone warzywa? Ja bardzo, a zwłaszcza takie wymieszane. Dzisiaj propozycja „frytek warzywnych”. Tak naprawdę są dobre na każdą porę dnia:-).
Cukinię pokrój na najgrubsze kawałki, a czosnek i cebulę na plasterki. Pozostałe warzywa pokrój jak na frytki, tylko nieco grubsze. Wymieszaj wszystkie warzywa z przyprawami oraz oliwą. Przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C. Warzywa będą się piekły ok. 50 minut. W międzyczasie przemieszaj je ze dwa razy. Upieczone warzywa można podawać z ulubionymi sosami, ale nam najbardziej smakują bez żadnych dodatków:-). Smacznego:-)
|
![]() | Zwyczajne-niezwyczajne kotlety;-).Jak raz wypróbujecie ten przepis, to sądzę, że będzie już do niego wracać:-). Kotlety doskonale smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. czytaj dalej | 3003.20190 |
Zwyczajne-niezwyczajne kotlety;-). Jak raz wypróbujecie ten przepis, to sądzę, że będzie już do niego wracać:-). Kotlety doskonale smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Pieczarki obierz ze skórki i pokrój bardzo drobno. To samo zrób z cebulą i czosnkiem. Zeszklij cebulę z czosnkiem na oleju, po czym dodaj posiekane pieczarki, posól. Piecz całość na małym ogniu przez 5 minut. Woda z pieczarek musi odparować. Zawartość patelni przełóż do miski. Odstaw do wystygnięcia. Ugotowane jajka zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Dodaj do pieczarek, wbij jajko oraz dodaj przyprawy i łyżkę bułki tartej. Wymieszaj całość. Spróbuj, czy masa ma odpowiedni smak. Formuj małe kotlety, obtaczaj je w bułce tartej, po czym usmaż na oleju na złoty kolor. Po upieczeniu odstawiaj kotlety na ręcznik papierowy do odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Smacznego:-)
|
![]() | Na moim blogu mogliście wcześniej wypróbować przepis na kotlety z kaszy jaglanej oraz z ziemniaków. Dzisiaj zamieszczam przepis na kotlety z marchwi i czerwonej soczewicy. Bardzo nam zasmakowało takie połączenie i na pewno będę je powtarzać:-). czytaj dalej | 1602.20190 | Na moim blogu mogliście wcześniej wypróbować przepis na kotlety z kaszy jaglanej oraz z ziemniaków. Dzisiaj zamieszczam przepis na kotlety z marchwi i czerwonej soczewicy. Bardzo nam zasmakowało takie połączenie i na pewno będę je powtarzać:-). Ciekawe, czy Wam też będą smakować?;-)
Ugotuj pokrojoną na mniejsze kawałki marchewkę do miękkości. Soczewicę przepłukaj dwa razy i ugotuj w osolonej wodzie. Cebulę pokrój w piórka i podsmaż na małym ogniu. Zblenduj soczewicę z marchewką, dodaj podsmażoną cebulę, mąkę oraz przyprawy do smaku. Czosnek przeciśnij przez praskę i również dodaj do masy. Wymieszaj całość bardzo dokładnie, uformuj kotlety i po obtoczeniu ich w bułce tartej usmaż na złoty kolor. Kotlety świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Smacznego:-)
|
![]() | Lubicie ziemniaki?:-) Dzisiaj zaproponuję Wam to warzywo w prostej wersji-zapiekane w piekarniku, z dodatkiem sera, z dużą ilością przypraw i ze świeżą kolendrą.Wersja wegetariańska:-). czytaj dalej | 2701.20190 | Lubicie ziemniaki?:-) Dzisiaj zaproponuję Wam to warzywo w prostej wersji-zapiekane w piekarniku, z dodatkiem sera, z dużą ilością przypraw i ze świeżą kolendrą. Wersja wegetariańska:-).
+ papier do pieczenia Włącz piekarnik i ustaw temperaturę na 200 st. C. Umyj dokładnie ziemniaki, nie obieraj ich. Ułóż je na desce i pokrój z góry na plastry ok. 0,5 cm, ale pozostaw podstawę w całości. Tak przygotowane ziemniaki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie posól, popieprz, dodaj także paprykę i oregano. Polej oliwą z oliwek. Piecz ziemniaki przez ok. godzinę. Gdy będą już miękkie, to dodaj na każdego ziemniaka masło oraz posyp je serem. Włóż ziemniaki ponownie na 2 minuty. Po wyciągnięciu posyp ziemniaki posiekaną kolendrą lub innymi ziołami, jak lubisz:-). Podawaj z dowolnymi sosami. Smacznego:-)
|
![]() | Sycąca i pachnąca grzybami tarta z warzywami i sosem grzybowym to świetna opcja na obiad lub kolację. czytaj dalej | 2511.20180 |
Sycąca i pachnąca grzybami tarta z warzywami i sosem grzybowym to świetna opcja na obiad lub kolację. Ciasto:
Farsz:
Marynata:
Sos:
Przygotuj ciasto: ze wszystkich składników zagnieć krótko ciasto, owiń w folię i włóż do lodówki na godzinę. Przygotuj warzywa: pokrój je w cienkie plastry obieraczką. Staraj się, aby pasma nie były przerwane, ale nic się nie stanie, jak do końca to się nie uda:-). I tak uda Ci się ułożyć je na cieście. Warzywa przełóż do miski. Przygotuj marynatę: wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i zalej nią warzywa. Wymieszaj całość delikatnie i odłóż na 30 minut. Sos: pokrój drobno cebulę. Namocz grzyby. Gdy będą już miękkie, pokrój je drobno i wrzuć na patelnię z cebulą. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę. Dodaj odrobinę wody, wymieszaj i trzymaj na małym ogniu przez 5 minut. Pod koniec dodaj śmietanę wymieszaną z łyżeczką mąki pszennej. Przypraw do smaku. Po wyciągnięciu z lodówki rozłóż ciasto w okrągłej formie, nakłuj widelcem w wielu miejscach. Sos grzybowy wyłóż na ciasto, rozsmaruj równomiernie. Na sosie ułóż warzywa, naprzemiennie, w róże lub po prostu w paski. Możesz je zanurzyć odrobię w sosie. Tak przygotowaną tartę piecz w temp. 180 st. C przez 50 minut. Przed podaniem posyp tartę świeżym szczypiorkiem.
*Przepis pochodzi ze strony: www.przepisy.pl.
|
![]() | Na pewno każdy z Was robił przynajmniej raz w życiu faszerowane papryki:-). Dzisiaj prezentuję Wam przepis na to warzywoz farszem wegetariańskim. czytaj dalej | 0611.20180 |
Na pewno każdy z Was robił przynajmniej raz w życiu faszerowane papryki:-). Dzisiaj prezentuję Wam przepis na to warzywo z farszem wegetariańskim. Farsz:
Sos:
Przygotuj farsz: posiekaj drobno pieczarki, cebulę i czosnek. Podsmaż całość na oleju, dodaj ugotowany ryż i przyprawy. Dodaj również posiekany szczypiorek, wymieszaj. Papryki przekrój na pół, wydrąż miąższ, nałóż farsz i ułóż warzywa w naczyniu żaroodpornym. Przecier wymieszaj z przyprawami, dodaj dwa liście laurowe, ziele angielskie. W razie potrzeby dodaj odrobinę cukru do smaku. Zalej przecierem papryki, posyp parmezanem i piecz w temp. 180 st. C przez 30-35 minut. Smacznego:-)
|
![]() | Zawsze chciałam zrobić chaczapuri. To jest wersja adżarska, czyli kształt łódki, oka-niektórzy nazywają ten kształt "okiem Saurona", ze względu na dodatek jajka:-). Teraz wiem, że ta gruzińska potrawa będzie u nas gościć częściej. Farsz składający się z trzech rodzajów sera, ciasto drożdżowe i trochę przypraw. czytaj dalej | 3010.20180 |
Zawsze chciałam zrobić chaczapuri. To jest wersja adżarska, czyli kształt łódki, oka-niektórzy nazywają ten kształt "okiem Saurona", ze względu na dodatek jajka:-). Teraz wiem, że ta gruzińska potrawa będzie u nas gościć częściej. Farsz składający się z trzech rodzajów sera, ciasto drożdżowe i trochę przypraw. Brzmi skromnie?:-) Spróbujcie, bo to jest obłędna wręcz potrawa. Przynajmniej dla mnie, osoby, która nigdy nie przejdzie obojętnie obok serów:-).
Rozczyn:
Ciasto:
Farsz:
+dodatkowe jajko
Przygotuj rozczyn: rozpuść drożdże w lekko podgrzanej wodzie, dodaj mąkę i cukier. Wymieszaj wszystkie składniki i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 20 minut. W dużej misce wymieszaj przesianą mąkę z solą. Dodaj rozczyn i wyrób elastyczne ciasto. Odstaw do wyrośnięcia na godzinę. W międzyczasie pokrój na drobno mozzarellę, wymieszaj ją z pozostałymi, pokruszonymi serami oraz jajkiem. Przypraw do smaku pieprzem, wrzuć trochę majeranku. Gdy ciasto wyrośnie, przełóż je na stolnicę, wyrób krótko i rozwałkuj. Uformuj z ciasta duże oko, nałóż farsz, a brzegi zawiń delikatnie do góry, aby ser nie wypłynął. Końcówki "oka" zawiń pod spód. Piecz ciasto w temp. 180 st. C przez ok. 25-30 minut, aż boki ładnie zbrązowieją. Wyciągnij ciasto, wbij jajko na środek ciasta [(uważajcie, bo mi uciekło-ześlizguje się z ciasta:-)] i wsadź ponownie do piekarnika, na minutę, dwie. Białko jajka musi być ścięte, a żółtko płynne. Podawaj gorące i smacznego:-) Przepis pochodzi ze strony: przepisytradycyjne.pl, z moimi zmianami.
|
![]() | Ravioli niewątpliwie wymaga trochę czasu, ale efekt końcowy jest naprawdę doskonały. Farsz przygotowany z kurkami i cebulą, na maśle, zachwyci Wasze podniebienia:-). Zapraszam też po inny mój przepis na te włoskie pierożki. czytaj dalej | 1908.20180 | Ravioli niewątpliwie wymaga trochę czasu, ale efekt końcowy jest naprawdę doskonały. Farsz przygotowany z kurkami i cebulą, na maśle, zachwyci Wasze podniebienia:-). Zapraszam też po inny mój przepis na te włoskie pierożki. Ravioli:
Farsz:
Dodatkowo:
+pędzelek do sklejania ciasta Przygotuj farsz: oczyść kurki i posiekaj je drobno. Podobnie drobno posiekaj cebulę. Podsmaż wszystko na maśle, przypraw. Pod koniec dodaj posiekany tymianek. Ze składników na ravioli wyrób elastyczne ciasto, przepuść przez maszynkę do makaronu lub rozwałkuj cienko. Przygotuj sobie miseczkę z przegotowaną, zimną wodą oraz pędzelek. Złóż rozwałkowane ciasto na pół, po czym znowu rozłóż. Uzyskasz dwie równe części. Nie podsypuj już teraz ciasta mąką, aby nie było twarde i dobrze Ci się sklejało. Nakładaj farsz łyżeczką w równych odstępach, symetrycznie. Boki ciasta posmaruj wodą, po czym nałóż drugą część ciasta. Rób to równomiernie z jednego boku na drugi, nie z góry, aby do środka nie dostało się za dużo powietrza. Wyrównaj i dociśnij palcem boki ciasta, po czym wytnij nożem lub foremką do ravioli kwadratowe pierożki. Gotuj je w osolonej wodzie ok. 7-8 minut. Podawaj z masłem oraz startym parmezanem. Smacznego:-)
|
![]() | Skorzonera, czarny korzeń, wężymord-tak różnie można nazywać kluczowe warzywo w mojej dzisiejszej zapiekance. Musicie jednak przyznać, że „wężymord” brzmi najciekawiej;-). Wężymorda można spotkać już coraz częściej w marketach, ale też w małych warzywniakach. Roślinę najlepiej gotować w łupinie i obrać dopiero po ugotowaniu. czytaj dalej | 2705.20180 | Skorzonera, czarny korzeń, wężymord-tak różnie można nazywać kluczowe warzywo w mojej dzisiejszej zapiekance. Musicie jednak przyznać, że „wężymord” brzmi najciekawiej;-). Wężymorda można spotkać już coraz częściej w marketach, ale też w małych warzywniakach. Roślinę najlepiej gotować w łupinie i obrać dopiero po ugotowaniu. I najlepiej przygotować do gotowania jakiś ciemny garnek, ponieważ skorzonera bardzo barwi wodę i naczynie podczas gotowania. Wiele osób porównuje weżymorda w smaku do szparagów. Mi bardziej przypomina smak pomiędzy ziemniakami a pietruszką. Ja na pewno nie zostanę wielką fanką tego warzywa, choć do jej ogromnych zalet należy niewątpliwie duża zawartość cennych minerałów oraz witamin. Skorzonera to przede wszystkim bogactwo wapnia, sodu, potasu, żelaza i magnezu. Znajdziemy w niej również witaminę A, D, B 6 i B12, C i E. Jest zalecana także dla cukrzyków ze względu na zawartość fruktozy.
+ mniejsza forma do zapiekania, u mnie prostokątna: 14*6 Marchewkę i rzodkiew pokrój w plastry i ugotuj warzywa w lekko osolonej wodzie. Uważaj, aby ich nie rozgotować. Odłam końcówki szparagów i ugotuj je również w osolonej wodzie. Cebulę pokrój w cienkie piórka, a czosnek w plastry. Podsmaż warzywa krótko na odrobinie oleju. Śmietanę wymieszaj z przyprawami i serem. Odkrój końcówki wężymorda i ugotuj je w osolonej i posłodzonej (łyżeczka cukru) wodzie do miękkości. Po ugotowaniu obierz warzywa i pokrój je na plastry. Dno i boki naczynia do zapiekania wysmaruj masłem, na dnie ułóż plastry marchewki oraz rzodkwi. Na marchewce ułóż warstwę z plasterków wężymorda, a na nim podduszoną cebulę z czosnkiem. Na koniec dodaj pokrojone na mniejsze kawałki szparagi, a całość zalej śmietaną z serem i przyprawami. Piecz zapiekankę w temp. 180 st. C przez 20-25 minut. Podawaj gorącą z odrobiną oliwy. Smacznego:-)
|
![]() | Kluski leniwe, szagówki z serem, czy kopytka-to różne nazwy dotyczące tej samej potrawy:-). Myślę, że kluski leniwe gościły i nadal goszczą na stole w każdym polskim domu. To świetna opcja dla tych, którzy lubią obiady na słodko:-). czytaj dalej | 1005.20181 |
Kluski leniwe, szagówki z serem, czy kopytka-to różne nazwy dotyczące tej samej potrawy:-). Myślę, że kluski leniwe gościły i nadal goszczą na stole w każdym polskim domu. To świetna opcja dla tych, którzy lubią obiady na słodko:-). Leniwe:
Sos malinowy:
Ser rozgnieć widelcem. Wymieszaj na stolnicy mąkę z jajkiem i serem. Zagnieć miękkie ciasto i uformuj wałek, po czym pokrój go na kawałki. Gotuj kluski w osolonej wodzie, aż wypłyną na powierzchnię i od tego momentu przez ok. 2 minut. Umieść maliny w małym garnku, dodaj 1/4 szklanki wody i cukier. Zagotuj krótko, po czym zmiksuj. Polej leniwe gorącym sosem i podawaj od razu. Smacznego:-)
|
![]() | Dzisiaj zamieszczam przepis na kotlety jaglane, bezglutenowe, bardzo smaczne. Świetnie smakują na ciepło z różnymi sałatami. szklanka suchej kaszy jaglanej 1 jajko 1/3 szklanki tartego parmezanu (lub innego twardego sera) 2 łyżki mąki kukurydzianej łyżka posiekanych ziół, np. czytaj dalej | 1904.20180 | Dzisiaj zamieszczam przepis na kotlety jaglane, bezglutenowe, bardzo smaczne. Świetnie smakują na ciepło z różnymi sałatami.
Przepłukaj kaszę kilka razy na sicie, po czym zalej wodą nieco ponad poziom kaszy i ugotuj ją do momentu, aż kasza wchłonie cały płyn. Odstaw do przestudzenia, później przełóż ją do miski. Ważne, żeby kasza była sucha po ugotowaniu. Dodaj przyprawy: sól, curry, więcej słodkiej i ostrej papryki oraz kurkumy. Wbij jajko i dodaj mąkę oraz posiekane zioła. Wymieszaj wszystko dokładnie. Formuj bardziej płaskie kotleciki, obtaczaj je w mące z obu stron i piecz na złoty kolor. Odkładaj na ręczniki papierowe. Smacznego:-)
|
![]() | Robiliście kiedyś gołąbki z wegetariańskim farszem? Pomysłów na nadzienie jest bardzo dużo. Gołąbki można również przygotować zarówno z białej, jak i włoskiej kapusty. Do warzyw dodałam również ryż oraz pęczak. Całość wymieszana z grzybami oraz suszonymi pomidorami-bardzo smaczne połączenie:-). Gołąbki: główka kapusty: ok. czytaj dalej | 1002.20180 | Robiliście kiedyś gołąbki z wegetariańskim farszem? Pomysłów na nadzienie jest bardzo dużo. Gołąbki można również przygotować zarówno z białej, jak i włoskiej kapusty. Do warzyw dodałam również ryż oraz pęczak. Całość wymieszana z grzybami oraz suszonymi pomidorami-bardzo smaczne połączenie:-). Gołąbki:
Sos:
Namocz grzyby w zimnej wodzie, na ok. 20 minut, po czym ugotuj je w tej wodzie. Po ostygnięciu posiekaj. Ugotuj ryż oraz kaszę. Pilnuj, aby się nie rozgotowały. Przełóż wszystko do dużej miski. Pieczarki pokrój w plastry i podsmaż na odrobinie oleju na złoty kolor. Po ostygnięciu pokrój na drobniejsze kawałki. To samo zrób z suszonymi pomidorami. Dodaj do miski razem z posiekanymi grzybami. Na patelni rozgrzej trochę oleju i wrzuć posiekaną drobno cebulę, niech się podsmaży na małym ogniu przez minut. Dodaj posiekany por oraz startą na dużych oczkach marchewkę. Trzymaj warzywa na małym ogniu, mieszaj często, na koniec dodaj posiekany czosnek. Zawartość patelni dodaj do miski. Dodaj jajko oraz przyprawy: 1/2 łyżeczki czerwonej papryki, 1/3 łyżeczki ostrej papryki, 1/2 łyżeczki kurkumy oraz łyżeczkę oregano, sól do smaku. Wymieszaj całość bardzo dokładnie, spróbuj, czy farsz jest wystarczająco przyprawiony. Oddziel nieładne liście z wierzchu kapusty, natnij głąb z każdej strony i gotuj kapustę ok. 15-20 minut naciętą częścią do dołu. Przewróć kapustę po 10 minutach na drugą stronę. Kapusta musi być na tyle ugotowana, żeby można było później swobodnie zawijać farsz w jej liście. Po ugotowaniu delikatnie oddziel liście kapusty, nakładaj farsz i zawijaj zaczynając od boków liścia. Ułóż gołąbki w garnku, zalej bulionem, dodaj liście laurowe oraz ziele angielskie i gotuj pod przykryciem do czasu, aż kapusta będzie miękka. Zajmie Ci to ok. 2 godzin. W międzyczasie dolej trochę wody. Po tym czasie wyciągnij gołąbki z garnka, dodaj koncentrat, zioła prowansalskie, słodką paprykę, sól i pieprz do smaku. Śmietanę wymieszaj z mąką i wlej do garnka, mieszaj na małym ogniu. Do tak przygotowanego sosu włóż ponownie gołąbki, gotuj jeszcze na małym ogniu przez 20 minut. Smacznego:-) * w przypadku wegańskiej wersji można pominąć jajko. ** również można pominąć.
|
![]() | Danie wegetariańskie, dla którego warto poświęcić trochę czasu. Miękkie, ziemniaczane gnocchi, dobrze przyprawiony szpinak i ser pleśniowy, który nadaje znakomity smak potrawie. A wszystko zapieczone w piekarniku:-). czytaj dalej | 1511.20170 | Danie wegetariańskie, dla którego warto poświęcić trochę czasu. Miękkie, ziemniaczane gnocchi, dobrze przyprawiony szpinak i ser pleśniowy, który nadaje znakomity smak potrawie. A wszystko zapieczone w piekarniku:-).
+ naczynie żaroodporne lub ceramiczne do zapiekania
Wyszoruj ziemniaki i ugotuj je „w mundurkach”, w lekko osolonej wodzie. Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj przepuszczone przez praskę lub maszynkę ziemniaki oraz jajko. Ze składników zagnieć gładkie ciasto, przetnij na pół. Uformuj z ciasta wałki o średnicy półtora centymetra, po czym pokrój na małe kawałki. Ugotuj gnocchi w posolonej wodzie, odcedź, przelej zimną wodą i rozłóż na płaskich talerzach, żeby się nie posklejały. Brukselkę ugotuj w wodzie z solą i odrobiną cukru. Każdą brukselkę przekrój na pół. Szpinak wrzuć na patelnię, dodaj 50 ml śmietany oraz odrobinę masła. Przypraw do smaku, trzymaj na ogniu przez 5 minut często mieszając. Ser pleśniowy zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Posmaruj naczynie masłem i ułóż kolejno gnocchi, później szpinak. Do tej warstwy można też dodać świeżo startą gałkę muszkatołową. Kolejną warstwą będzie gnocchi, a na koniec brukselka i ser. Całość zalej pozostałą śmietaną. Zapiekaj w piekarniku nagrzanym do 190 st. C przez 25 minut. Po wyciągnięciu posyp zapiekankę świeżą pietruszką lub szczypiorkiem. Podawaj koniecznie gorące:-) Smacznego:-)
|
![]() | Bułki z pieczarkami przywołują moje wspomnienia z czasów dzieciństwa, kiedy to mama jeździła z nami do dziadków. W podróży bardzo dużo spałam i nie lubiłam, kiedy mama mnie budziła. Ponoć byłam wtedy marudna;-). Pamiętam jednak, że na stacji w Słupcy były pyszne, dobrze wypieczone bułki z pieczarkami-jeden z nielicznych smakołyków do kupienia w tamtych czasach. czytaj dalej | 2610.20170 |
Bułki z pieczarkami przywołują moje wspomnienia z czasów dzieciństwa, kiedy to mama jeździła z nami do dziadków. W podróży bardzo dużo spałam i nie lubiłam, kiedy mama mnie budziła. Ponoć byłam wtedy marudna;-). Pamiętam jednak, że na stacji w Słupcy były pyszne, dobrze wypieczone bułki z pieczarkami-jeden z nielicznych smakołyków do kupienia w tamtych czasach. Mama kupowała nam, mi i siostrze, po takiej bułce i od razu ponoć marudzenie przechodziło;-). Bułki były naprawdę pyszne. Do dzisiaj, jak czuję zapach duszonych pieczarek z cebulą, to się uśmiecham na tamto wspomnienie;-). Przepis na 5-6 bułek. Rozczyn:
Bułki:
Farsz:
+ roztrzepane jajko z łyżką mleka do posmarowania bułek *Polecam użyć w tym przypadku świeżych drożdży, a nie suszonych. Najpierw zrób rozczyn: do miski wsyp mąkę i cukier. Drożdże rozpuść w mleku, po czym wlej do mąki. Wymieszaj dokładnie składniki i odstaw rozczyn na 15-20 minut. Musi się spienić i nieco urosnąć. Po upływie tego czasu dodaj rozczyn do mąki, a także pozostałe składniki. Wyrabiaj ciasto, aby było elastyczne i gładkie. Na końcu dodaj olej. Pozostaw ciasto do wyrośnięcia, do momentu, aż podwoi swoją objętość. Zajmie to ok. półtorej godziny. Obierz pieczarki i pokrój jej w cienkie plasterki. Posiekaj drobno cebulę, zeszklij ją na oleju, po czym dodaj pieczarki i przypraw je do smaku. Dodaj pietruszkę, wymieszaj. Odstaw do przestudzenia. Wyrośnięte ciasto przenieś na stolnicę. Podziel je na 6 równych części i rozwałkuj lekko na kształt owalu. Nakładaj dość dużo farszu, po czym zlepiaj je wzdłuż i układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia zlepieniem ku dołowi. Pamiętaj o odstępach, aby bułki się nie zlepiły:-). Pozostaw bułki do wyrośnięcia na kolejne 30-40 minut. Posmaruj rozbełtanym jajkiem. Piecz bułki w temp. 190 st. C przez 30 minut. Podawaj gorące, bo takie są najlepsze:-) Smacznego:-)
|
![]() | Razowa tarta z sezonowymi składnikami, czyli dynią, grzybami. Całość posypana serem rokpol, który nadaje świetny smak potrawie. Tartę można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno, z oliwą, z ulubionymi sosami. czytaj dalej | 0910.20170 | Razowa tarta z sezonowymi składnikami, czyli dynią, grzybami. Całość posypana serem rokpol, który nadaje świetny smak potrawie. Tartę można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno, z oliwą, z ulubionymi sosami.
Ciasto:
Farsz:
+ u mnie okrągła blaszka o średnicy 22 cm Przygotuj miskę, do której wsyp mąkę razową oraz przesianą mąkę pszenną razem z proszkiem do pieczenia. Dodaj jajko, pokrojone na mniejsze kawałki masło oraz sól. Zagnieć wszystkie składniki tylko do ich połączenia się. Uformuj z ciasta kulę, owiń ją w folię spożywczą i włóż do lodówki na min. godzinę. W międzyczasie przygotuj składniki na farsz. Boczniaki pokrój na mniejsze kawałki. Por pokrój w cienkie słupki. Wymieszaj w misce jajko oraz śmietanę, przypraw do smaku solą i pieprzem, zetrzyj odrobinę gałki. Wyciągnij ciasto z lodówki, rozciągnij je równomiernie na blaszce formując też boki. Nakłuj ciasto widelcem. Najpierw rozłóż por, później dynię, boczniaki. Na koniec zalej całość przygotowaną śmietaną z jajkiem oraz pokrusz rokpol. Posyp tartę rozmarynem. Piecz ciasto w temp. 180 st. C przez 45-50 minut. Smacznego:-)
|
![]() | Jeżeli spróbowaliście kiedykolwiek kuchni tajskiej, to nazwa „pad thai” nie jest Wam obca. W Tajlandii danie to króluje wśród ulicznych sprzedawców i jest zazwyczaj przygotowywane w woku. W domowych warunkach można je również przygotować na głębokiej patelni z bardzo różnymi dodatkami. czytaj dalej | 2008.20170 |
Jeżeli spróbowaliście kiedykolwiek kuchni tajskiej, to nazwa „pad thai” nie jest Wam obca. W Tajlandii danie to króluje wśród ulicznych sprzedawców i jest zazwyczaj przygotowywane w woku. W domowych warunkach można je również przygotować na głębokiej patelni z bardzo różnymi dodatkami. Jak widzicie na zdjęciu, moja psina Gilda, też kręciła sie wokół jedzenia-zresztą, jak zawsze, gdy coś robię w kuchni;-). A nuż coś spadnie ze stołu?:-).
Pad thai:
Sos:
Umyj cukinie i pokrój je w cienkie paski obieraczką do warzyw, nadając im kształt cienkich „wstążek”. Tofu odsącz i pokrój w kostkę. Dymkę posiekaj oddzielając część zieloną od białej. Odłóż łyżkę zielonej części na później. Czosnek pokrój w cienkie plasterki. Imbir pokrój w paski. Wszystkie składniki sosu zagotuj do rozpuszczenia cukru. Odstaw. Dwie łyżki dodaj do tofu, wymieszaj. Na głębokiej patelni rozgrzej dwie łyżki oleju. Wrzuć białą część dymki, czosnek oraz imbir, smaż przez chwilę. Zsuń warzywa na bok patelni, a na olej wrzuć zamarynowane tofu. Smaż przez 2-3 minuty do zrumienienia, po czym także zsuń na bok. Na patelnię wlej jeszcze łyżkę oleju i wrzuć cukinię. Smaż często mieszając. Po minucie wlej sos. Kiedy całkowicie prawie odparuje, dodaj zieloną część dymki oraz orzechy. Wymieszaj wszystkie składniki. Przełóż pad thai do miski. Jajka rozbełtaj z solą. Rozgrzej pozostały olej i usmaż na nim albo dwa cienkie omlety, albo jeden grubszy. Na omlet/ty wyłóż porcję pad thai, posyp resztą zielonej dymki i zawiń, zamykając smażone warzywa w środku. Podawaj gorące. Smacznego:-)
* Przepis pochodzi z książki Dominiki Wójcik "Warzywo. 100 sposobów na jarzynę", z moimi zmianami.
|
![]() | Lato to doskonały czas na przygotowywanie posiłków lekkich, często bezmięsnych. Polecam Wam placek cukiniowy, z cebulką, serem feta i czosnkiem. Zapewniam Was, że szybko zniknie z Waszych stołów;-). czytaj dalej | 0308.20170 | Lato to doskonały czas na przygotowywanie posiłków lekkich, często bezmięsnych. Polecam Wam placek cukiniowy, z cebulką, serem feta i czosnkiem. Zapewniam Was, że szybko zniknie z Waszych stołów;-).
Zetrzyj cukinię na grubych oczkach, odlej nieco soku. Nie za dużo, aby masa nie była za sucha. Dodaj roztrzepane jajka oraz mąkę. Cebulę i czosnek drobno posiekaj, zeszklij na oleju. Dodaj do masy. Dorzuć również parmezan i pokruszoną fetę. Przypraw obficie przyprawami. Dorzuć posiekany szczypiorek. Wylej masę na okrągłą blaszkę o średnicy 23-24 cm. Piecz placek w temp. 180 st. C przez 35-40 minut, aż wierz się ładnie przyrumieni. Placek cukiniowy najlepiej smakuje z sosem czosnkowym lub ziołowym-to rzecz gustu i smaku;-). Można go przechowywać w lodówce nawet do 3 dni i odgrzewać na patelni lub w piekarniku. * Może być również posiekana bazylia, oregano lub tymianek. Smacznego:-)
|
![]() | Z ziarenkami pieprzu mogliście już wypróbować przepis na guiche z porem i pieczarkami. Dzisiaj zamieszczam przepis na kolejne, bezmięsne quiche, tym razem z suszonymi pomidorami, serem feta i szpinakiem. czytaj dalej | 0605.20170 |
Z ziarenkami pieprzu mogliście już wypróbować przepis na guiche z porem i pieczarkami. Dzisiaj zamieszczam przepis na kolejne, bezmięsne quiche, tym razem z suszonymi pomidorami, serem feta i szpinakiem. Która lepsza? Koniecznie zróbcie i oceńcie sami;-) Ciasto:
Farsz:
+foremka: 27*17 cm, ziarno do obciążenia ciasta (soja, groch, fasola), folia aluminiowa Ze składników zagnieć ciasto, owiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na godzinę. Szpinak podsmaż na odrobinie masła na patelni, trochę posól, ale nie za dużo, ponieważ feta i pomidory są słone. Pomidory pokrój w cienkie paski. W dużej misce rozbełtaj jajka ze śmietaną i mlekiem. Dodaj gałkę, pieprz i szczyptę soli. Wyciągnij ciasto z lodówki, rozwałkuj i wyłóż na blaszkę, uformuj też równomiernie boki. Połóż na ciasto folię aluminiową matową stroną do ciasta, wysyp obciążenie i piecz przez 10 minut w 190 stopniach C. Ściągnij obciążenie i piecz dalej przez 5 minut. Po tym czasie wyciągnij ciasto, rozłóż na nim równomiernie szpinak, na to suszone pomidory, a na koniec pokruszony ser feta oraz posiekane oregano. Zalej całość śmietaną z jajkami i piecz przez 40 minut w temperaturze 180 stopni C, na złoty kolor. Quiche można podawać np. z sałatą, jeść na ciepło i na zimno. Smacznego:-)
|
![]() | Ten pasztet jest trochę podobny w smaku do pasztetu z marchewki, choć jest bardziej słodszy. Bataty i soczewicę połączyłam z suszonymi pomidorami, czego efektem jest ciekawy smak i aromat. czytaj dalej | 2304.20172 |
Ten pasztet jest trochę podobny w smaku do pasztetu z marchewki, choć jest bardziej słodszy. Bataty i soczewicę połączyłam z suszonymi pomidorami, czego efektem jest ciekawy smak i aromat.
Obierz bataty, pokrój je na mniejsze części, polej odrobiną oliwy i upiecz do miękkości w piekarnku nagrzanym do 220ºC. Zmniejsz tempereturę do 200ºC. Soczewicę przepłukaj dwukrotnie zimną wodą i ugotuj z dodatkiem odrobiny soli. Zimne babaty oraz przestudzoną soczewicę zmiksuj krótko. Zmiksuj również płatki owsiane. Wrzuć masę do większej miski, dodaj zmiksowane płatki, jajko, przyprawy, zioła oraz siemię lniane. Dodaj czosnek przepuszczony przez praskę. Pomidory pokrój w kostkę, wrzuć do miski. Wymieszaj wszystko dokładnie. Keksówkę posmaruj odrobiną oliwy oraz podsyp bułką tartą. Przełóż masę do keksówki, wyrównaj. Piecz pasztet w temperaturze 200ºC przez 50-60 minut. Smacznego:-)
|
![]() | Z pewnością znacie to pyszne połączenie: szpinak i ser. Bardzo lubię ten bezmięsny farsz, przyrządzam z nim zarówno pierogi, jak i naleśniki. czytaj dalej | 0204.20170 | Z pewnością znacie to pyszne połączenie: szpinak i ser. Bardzo lubię ten bezmięsny farsz, przyrządzam z nim zarówno pierogi, jak i naleśniki. Wam również go polecam:-)
Naleśniki:
Farsz:
Wymieszaj w garnku wszystkie składniki na naleśniki. W razie potrzeby dolej wodę. Przypraw i odstaw. Posiekaj drobno cebulę i czosnek. Podsmaż na oleju, po czym dodaj szpinak. Pozostaw farsz na małym ogniu jeszcze przez 5 minut. Przełóż farsz do miski i dodaj ser. Wymieszaj całość, aby nie było większych grudek. Przypraw do smaku. Usmaż naleśniki, nałóż farsz, zwiń w rulon. Podawaj gorące z jogurtem naturalnym. Smacznego:-)
|
![]() | Na ziarenkach pieprzu mogliście już poczytać o przepisie na wegetariański pasztet z białej fasoli czy też pasztet z białych warzyw. Dzisiaj kolej na jedno z moich ulubionych warzyw, czyli marchewkę:-)Pasztet upiekłam w postaci muffinek, ponieważ okazało się, że mam za mało masy jak na keksówkę. czytaj dalej | 0302.20170 |
Na ziarenkach pieprzu mogliście już poczytać o przepisie na wegetariański pasztet z białej fasoli czy też pasztet z białych warzyw. Dzisiaj kolej na jedno z moich ulubionych warzyw, czyli marchewkę:-) Pasztet upiekłam w postaci muffinek, ponieważ okazało się, że mam za mało masy jak na keksówkę. To był jednak dobry pomysł: muffinkowy pasztet świetnie się nadaje na lunch czy przekąskę.
+6 foremek do muffinek Obrane marchewki pokrój na mniejsze kawałki, polej odrobiną oliwy oraz trochę posól. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piecz do miękkości. Foremki do muffinek wysmaruj odrobiną oleju, po czym podsyp odrobiną bułki tartej. Cebulę, czosnek i imbir drobno posiekaj i podsmaż na oleju. Upieczoną i przestudzoną marchewkę wrzuć do miksera, dodaj podsmażoną cebulę oraz jajka, kaszę mannę i pozostałe przyprawy. Wszystko zmiksuj na masę, w której będą wyczuwalne kawałki marchewki. Tak przygotowany pasztet smakuje najlepiej:-). Dodaj pietruszkę, wymieszaj. Gotową masę przełóż do przygotowanych foremek i piecz w 180ºC przez 40-45 minut, aż wierzch się zrumieni. Smacznego:-)
|
![]() | Szybka zapiekanka na obiad lub kolację. Świetnie smakuje z serem feta, na zasadzie kontrastu słodko-słonego, więc trzeba uważać ze solą na etapie przygotowywania masy jajecznej. czytaj dalej | 2101.20170 | Szybka zapiekanka na obiad lub kolację. Świetnie smakuje z serem feta, na zasadzie kontrastu słodko-słonego, więc trzeba uważać ze solą na etapie przygotowywania masy jajecznej.
+keksówka Obierz bataty, pokrój je na plastry i wyłóż nimi keksówkę. Na dół połóż grubszą warstwę, na boki mniej plastrów. Zapiecz ziemniaki w piekarniku, w 180ºC, przez 20 minut. W międzyczasie pokrój drobno cebulę, podsmaż ją na oleju, dodaj szpinak oraz przyprawy do smaku. Wlej do miski mleko, dodaj roztrzepane jajka oraz świeżo zmielony pieprz. Na zapieczone bataty wyłóż cebulę ze szpinakiem oraz wylej masę jajeczną. Piecz zapiekankę w 200ºC przez 25-30 minut. Zapiekanka świetnie smakuje z pokruszoną fetą. Smacznego:-)
|
![]() | Nie przepadam za pietruszką. Jedynym sposobem na to warzywo jest dla mnie albo pokrojenie jej drobno lub starcie na tarce lub pieczenie. I tu faktycznie się poddaję, ponieważ pieczona pietruszka z odrobiną soli i oliwy jest naprawdę dobra:-). Dzisiaj przygotowałam pasztet z upieczonych białych warzyw, czyli selera i pietruszki. Przepis Agnieszki Maciąg. czytaj dalej | 1901.20172 |
Nie przepadam za pietruszką. Jedynym sposobem na to warzywo jest dla mnie albo pokrojenie jej drobno lub starcie na tarce lub pieczenie. I tu faktycznie się poddaję, ponieważ pieczona pietruszka z odrobiną soli i oliwy jest naprawdę dobra:-). Dzisiaj przygotowałam pasztet z upieczonych białych warzyw, czyli selera i pietruszki. Przepis Agnieszki Maciąg. Do czasu podanego w czasomierzu należy doliczyć czas pieczenia warzyw oraz samego pasztetu: łącznie 2,5 godziny.
Obierz wszystkie warzywa. Pietruszkę oraz seler pokrój w talarki i wrzuć na blaszkę lub do naczynia żaroodpornego. Piecz warzywa z odrobiną oliwy oraz szczyptą soli. Temperatura pieczenia: 190ºC, czas: ok. półtorej godziny, czyli do miękkości. Odstaw do ostygnięcia. W międzyczasie wlej olej na patelnię, posiekaj drobno cebulę oraz czosnek i przysmaż. Dałam 1/3 szklanki oleju, wszystko ma być w nim zanurzone. Zmiksuj warzywa niezbyt drobno, aby były wyczuwalne kawałki warzyw. Dodaj przysmażoną cebulę, jajka, przyprawy oraz kaszę mannę. Wymieszaj masę dokładnie. Keksówkę wysmaruj odrobiną oleju i posyp bułką tartą. Piecz pasztet w temperaturze 180ºC, przez 50-55 minut, do uzyskania złotego koloru. Pasztet świetnie smakuje z chrzanem i ulubionymi ogórkami:-). Smacznego:-)
|
![]() | Czym się różni quiche od tarty? Quiche jest zawsze wytrawnym wypiekiem, natomiast tarty można piec zarówno z wytrawnym, jak i słodkim farszem. Przygotowałam quiche z porem, pieczarkami oraz zielonym groszkiem. Jeżeli chodzi o sos, którym zalewa się farsz, to zawsze musi być to jajeczno-śmietanowa masa. czytaj dalej | 2210.20160 | Czym się różni quiche od tarty? Quiche jest zawsze wytrawnym wypiekiem, natomiast tarty można piec zarówno z wytrawnym, jak i słodkim farszem. Przygotowałam quiche z porem, pieczarkami oraz zielonym groszkiem. Jeżeli chodzi o sos, którym zalewa się farsz, to zawsze musi być to jajeczno-śmietanowa masa. Polecam:-)
Z mąki, kwaśnej śmietany, masła i szczypty soli zagnieć szybko ciasto (nie wyrabiaj go zbyt długo), owiń je folią i włóż do lodówki na godzinę. W międzyczasie przygotuj farsz. Posiekaj por, wrzuć go na patelnię i smaż na maśle na małym ogniu. Dodaj groszek oraz posiekane pieczarki. Przypraw farsz solą i pieprzem. Spaż pomidory i obierz je ze skórki. Pokrój w plastry, odsącz z nadmiaru soku. Do miski wlej słodką śmietanę, dodaj jajka oraz przyprawy i rozbełtaj wszystko. Do masy dodaj też posiekany koperek lub natkę pietruszki. Rozgrzej piekarnik do 180 st. Wyciągnij ciasto z lodówki. Rozciągnij je na blaszce, wyrównaj boki i nakłuj widelcem w kilku miejscach. Na ciasto nakładaj kolejno: por z groszkiem i pieczarkami, a na to plastry pomidora. Całość zalej masą śmietanowo-jajeczną i piecz przez 30-35 minut. Podawaj na ciapło z ulubionymi sosami lub sałatą. Smacznego:-)
|
![]() | W sierpniu byłam w Krakowie i tam miałam okazję zjeść krakowskiego kumpira. Co to jest? To po prostu bardzo duży ziemniak wypełniony różnymi pysznościami;-). Kumpiry pochodzą z Turcji. Przysmak ten jest podawany w wielu miejscach w tym kraju. Na farsz może się składać wszystko, na co mamy ochotę: mięso, warzywa. czytaj dalej | 0810.20160 | W sierpniu byłam w Krakowie i tam miałam okazję zjeść krakowskiego kumpira. Co to jest? To po prostu bardzo duży ziemniak wypełniony różnymi pysznościami;-). Kumpiry pochodzą z Turcji. Przysmak ten jest podawany w wielu miejscach w tym kraju. Na farsz może się składać wszystko, na co mamy ochotę: mięso, warzywa. W Turcji często kilka bardzo różnych składników znajduje się obok siebie: sałatka, oliwki, mięso, etc. Bazą do kumpirów jest jednak masło i żółty ser. Moja dzisiejsza wersja ziemniaków z farszem jest wegetariańska. Ziemniaki na kumpiry są w Turcji naprawdę bardzo duże. Ja kupiłam największe, jakie znalazłam. Cztery ważyły 1,6 kg:-). Baza:
Farsz:
Wyszoruj ziemniaki szczoteczką, po czym wsadź do garnka i ugotuj je w posolonej wodzie. W międzyczasie przygotuj masło, które wymieszaj z przepuszczonym przez praskę czosnkiem oraz żółtym serem. Farsz: pokrój cebulę w cienkie piórka, podsmaż na oleju. Kolejno dodawaj pokrojone drobno pieczarki, dynię, kalafior. Marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dodaj na patelnię. Smaż wszystko do miękkości, na koniec przypraw oraz dodaj szczypiorek. Ugotowane ziemniaki odcedź, przekrój na pół. Jeszcze ciepły środek wymieszaj widelcem, dodaj masło z czosnkiem i serem. Zostaw mocniejsze ścianki ziemniaków, aby farsz ich nie przebił. Nakładaj farsz równomiernie na połówki ziemniaków, lekko dociśnij farsz. Posyp parmezanem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 220°C i piecz ok. 10-15 minut. Kumpiry podawaj gorące. Można je polać ulubionym sosem, np. czosnkowym, słodko-kwasnym, etc. Smacznego:-)
|
![]() | Te małe, włoskie pierożki zajmują trochę czasu, jeżeli chodzi o ich wykonanie, ale wierzcie mi, że warto:-). Są nieco mniej czasochłonne niż ravioli, a równie pyszne. Można je łączyć z różnymi sosami, dodatkami. W dzisiejszym przepisie występują zatopione w pysznym, grzybowym bulionie. czytaj dalej | 3009.20160 | Te małe, włoskie pierożki zajmują trochę czasu, jeżeli chodzi o ich wykonanie, ale wierzcie mi, że warto:-). Są nieco mniej czasochłonne niż ravioli, a równie pyszne. Można je łączyć z różnymi sosami, dodatkami. W dzisiejszym przepisie występują zatopione w pysznym, grzybowym bulionie.
Tortellini:
Farsz:
Bulion:
Grzyby zalej zimną wodą, niech się namoczą przez ok. 15-20 minut. Obierz cebulę oraz czosnek. Cebulę pokrój na ćwiartki, wrzuć do garnka. Dorzuć czosnek oraz ziele angielskie i liść laurowy. Dodaj grzyby z wodą, w której się moczyły. Nalej trochę wody, jeżeli uważasz, że jest jej w garnku za mało. Gotuj całość na małym ogniu przez 20 minut. Przecedź i przypraw solą i pieprzem. Przygotuj farsz. Ugotuj warzywa do miękkości, rozgnieć widelcem i dobrze odsącz z nadmiaru wody. Przypraw farsz. Zagnieć składniki na gładkie i sprężyste ciasto, dodając na końcu wodę, po czym odłóż ciasto na 15 minut. Po tym czasie rozwałkuj ciasto, jak na pierogi, wycinaj kółka górą od kieliszka. Rozciągaj każdy placek w dłoni, nakładaj farsz i zlepiaj boki jak w przypadku pierogów. Na koniec zlep mocno boki. Ugotuj tortellini w osolonej wodzie, ok. 5 minut. Podawaj z gorącym bulionem. Smacznego:-)
|
![]() | Nic dziwnego, że soję wprowadzają do diety nie tylko wegetarianie czy weganie. Ta strączkowa roślina bogata jest w pełnowartościowe białko oraz całe mnóstwo tłuszczów nienasyconych, czy witamin z grupy B. Ziarno jest bardzo smaczne i można z niego robić rozmaite potrawy, takie, jak kotlety, sałatki, zupy, czy też pasztety. czytaj dalej | 2408.20160 | Nic dziwnego, że soję wprowadzają do diety nie tylko wegetarianie czy weganie. Ta strączkowa roślina bogata jest w pełnowartościowe białko oraz całe mnóstwo tłuszczów nienasyconych, czy witamin z grupy B. Ziarno jest bardzo smaczne i można z niego robić rozmaite potrawy, takie, jak kotlety, sałatki, zupy, czy też pasztety.
+ keksówka + dodatkowa, większa od keksówki, forma Ziarno namocz w zimnej wodzie, najlepiej na całą noc. Wody musi być w garnku znacznie więcej, tak ok. 3 cm ponad poziom ziarna. Soja podczas namaczania zwiększa swoją objętość. Nazajutrz odlej wodę i przepłucz porządnie ziarno na durszlaku. Ugotuj soję z odrobiną soli do miękkości. Ugotuj również marchewkę. Przepuść soję i marchewkę przez maszynkę do mielenia, po czym wsyp całość do miski. Cebulę i czosnek drobno posiekaj. Zeszklij cebulę na oleju (ok. 1/3 szklanki), a na koniec dodaj czosnek. Dorzuć cebulę z czosnkiem do soi. Dodaj jajka oraz przyprawy. Próbuj w międzyczasie, czy masa jest odpowiednio przyprawiona, ponieważ do pasztetu trzeba wrzucić naprawdę sporą ilość przypraw. Jeżeli zauważysz, że masa jest zbyt sucha, to dolej trochę oleju. Rozgrzej piekarnik. Przygotuj keksówkę: wysmaruj ją masłem i posyp bułką tartą. Przełóż do niej masę, wyrównaj i uderz foremką kilka razy w blat. Posyp masę pestkami dyni. Włóż keksówkę do większej formy i wlej wodę do połowy keksówki. Pieczenie w kąpieli wodnej sprawi, że pasztet nie będzie suchy. Piecz pasztet w temp. 180°C przez ok. godzinę. Jeżeli zauważysz, że wierzch za bardzo się spieka, to przykryj go folią aluminiową. Na wierzchu powinna pojawić się złoto-brązowa skórka. Pasztet można jeść zarówno rozsmarowany na ulubionym chlebie, jak i z innymi dodatkami na ciepło. Smacznego:-)
|
![]() | Dobra na każdą okazję, na ciepło i na zimno, tarta z sezonowymi warzywami. W tej odsłonie z pomidorami, cukinią i odrobiną pleśniowego sera dla podkreślenia smaku:-). czytaj dalej | 1308.20160 | Dobra na każdą okazję, na ciepło i na zimno, tarta z sezonowymi warzywami. W tej odsłonie z pomidorami, cukinią i odrobiną pleśniowego sera dla podkreślenia smaku:-).
Tarta:
Farsz:
+ do wypieku użyłam aluminiowej, jednorazowej formy z firmy Gosia + folia do owinięcia ciasta + folia aluminiowa oraz fasola/groch/soja do obciążenia ciasta
Z produktów na tartę zagnieć ciasto, owiń je folią i włóż do lodówki na godzinę. W międzyczasie przygotuj farsz. Natnij pomidory nożem na krzyż i zalej je wrzątkiem. Ściągnij z nich skórkę i pokrój wzdłuż na paski, odrzuć gniazda nasienne. Umytą cukinię pokrój w cienkie talarki. Ser zetrzyj na tarce, na grubych oczkach. Foremkę do pieczenia dobrze wysmaruj masłem. Wyciągnij ciasto z lodówki, wyłóż je na formę i rozprowadź równomiernie na dno oraz boki. Nakłuj ciasto widelcem, żeby później mogło "oddychać" podczas pieczenia. Tak przygotowane ciasto włóż ponownie do lodówki na ok. 10 minut. Wlej śmietanę do większej miski, dodaj jajka oraz przyprawy do smaku. Rozbełtaj całość. Włącz piekarnik na 190°C. Wyciągnij ciasto z lodówki, rozłóż na nim folię aluminiową (matową stroną do ciasta), po czym wysyp na nie ziarno. Piecz przez 10 minut z obciążeniem, po czym usuń je i piecz dalej przez kolejne 10 minut. Wyciągnij ciasto z piekarnika, rozsmaruj na nim musztardę, ułóż plastry cukinii, na to czątski pomidorów (odsącz je dobrze papierowym ręcznikiem z nadmiaru soku), po czym zalej całość masą śmietanowo-jajeczną. Na koniec posyp tartę serem oraz świeżym oregano. Piecz tartę w 180°C przez 35 minut. Smacznego:-)
|
![]() | Placuszki z białej fasoli można jeść same, albo z dodatkami różnych sałat czy sosów. Świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. 1 i 1/2 szkl. czytaj dalej | 2805.20160 | Placuszki z białej fasoli można jeść same, albo z dodatkami różnych sałat czy sosów. Świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Namocz fasolę w zimnej wodzie, najlepiej na całą noc. Ugotuj do miękkości fasolę w lekko osolonej wodzie. Przełóż do miski. Cebulę posiekaj w drobne piórka, po czym usmaż ją na dwóch łyżkach oleju. Przełóż cebulę do miski, dodaj przyprawy, jajka, oliwę oraz przepuszczony przez praskę czosnek. Na koniec dodaj posiekany tymianek, wymieszaj, odstaw na 15 minut. Niech składniki się dobrze wymieszają. Ciasto będzie miało konsystencję ciasta na pancake lub na inne placki naleśnikowe. Piecz placuszki na oleju, na złoty kolor. Smacznego:-)
|
![]() | Dostałam w prezencie ciekawą książkę Dominiki Wójcik, Warzywo. Dziś zamieszczam dla Was pierwszy przepis z tej książki, mianowicie na wegetariański pasztet z białej fasoli. Pasztet jest pyszny, pachnie pieczonym czosnkiem i cebulą. Trochę słodkawy, trochę kwaskowaty dzięki jabłku. Pasztet dobrze rozsmarowywuje się na pieczywie. Bardzo polecam!:-). Z pozdrowieniami dla Magdy i Igora:-). czytaj dalej | 0402.20160 | Dostałam w prezencie ciekawą książkę Dominiki Wójcik, Warzywo. Dziś zamieszczam dla Was pierwszy przepis z tej książki, mianowicie na wegetariański pasztet z białej fasoli. Pasztet jest pyszny, pachnie pieczonym czosnkiem i cebulą. Trochę słodkawy, trochę kwaskowaty dzięki jabłku. Pasztet dobrze rozsmarowywuje się na pieczywie. Bardzo polecam!:-). Z pozdrowieniami dla Magdy i Igora:-).
Namocz fasolę w zimnej wodzie, najlepiej na całą noc. Ugotuj ją nazajutrz do miękkości w wodzie z torebką herbaty z koprem. Zmiksuj na gładką masę. Włącz piekarnik na temp. 180°C. Czosnek przekrój na pół, położ na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Jabłko obierz, przekrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne. Połóż obok czosnku. Polej wszystko olejem, posyp rozmarynem i piecz przez 30-35 minut, aż jabłko i czosnek się lekko zrumienią i będą miekkie. Odstaw do przestygnięcia. Nie wyłączaj piekarnika. Cebulę pokrój w piórka. Rozgrzej na patelni 4 łyżki oleju, po czym smaż na nim cebulę, aż uzyska karmelowy odcień. Zajmie Ci to ok. 15-20 minut. Przelej ją do miski z fasolą, dodaj wyciśnięty czosnek i miękkie jabłko. Dodaj również jajka oraz przyprawy do smaku. Zmiksuj całość na gładką masę. Posmaruj keksówkę olejem, posyp bułką tartą. Przełóż do niej masę i piecz przez 35-40 minut, aż wierzch lekko się zarumieni. Wyciągnij pasztet i podawaj przestudzony z dowolnymi dodatkami:-). Smacznego:-)
|
![]() | Wegetariańska wersja pasztecików jest absolutnie przepyszna:-). Czerwona soczewica, suszone pomidory i czosnek, a wszystko zapieczone w cieście francuskim. czytaj dalej | 1701.20162 | Wegetariańska wersja pasztecików jest absolutnie przepyszna:-). Czerwona soczewica, suszone pomidory i czosnek, a wszystko zapieczone w cieście francuskim.
Ugotuj soczewicę do miękkości. Zajmie to ok. 5 minut. Cebulę, czosnek i suszone pomirory drobno posiekaj. Wrzuć posiekane warzywa na patelnię i lekko przysmaż na oleju. Przestudź i dodaj do soczewicy. Dodaj również białko, przypraw i wymieszaj. Rozbełtaj żółtko. Połóż płat ciasta na stole lub stolnicy, przetnij na pół wzdłuż ciasta. Rozłóż farsz na środek każdego paska, po czym zawiń w rulon. Posmaruj ciasto żółtkiem. Potnij ciasto ostrym nożem ukośnie na mniejsze kawałki. Nie przejmuj się, że farsz trochę wychodzi, to wszystło się zapiecze i stężeje. Posyp czarnuszką lub sezamem. Piecz paszteciki w tem. 200°C, przez ok. 15-20 minut.
Paszteciki świetnie smakują na ciepło, bez dodatków, ale jeżeli lubisz, to można je podawać z różnymi sosami czy bulionem warzywnym, barszczem. Smacznego:-)
|
![]() | Genialne w swojej prostocie szaszłyki z arbuzem i kozim serem. Polane sosem czosnkowo-ziołowym. Smakują dobrze zarówno na ciepło, jak i na zimno. czytaj dalej | 3108.20150 |
Genialne w swojej prostocie szaszłyki z arbuzem i kozim serem. Polane sosem czosnkowo-ziołowym. Smakują dobrze zarówno na ciepło, jak i na zimno. Czekam z niecierpliwością na Wasze opinie:-)
+ krótkie patyczki do szaszłyków Szaszłyki: usuń z arbuza pestki i pokrój go w kostkę, ok. 2/3cm. Ser pokrój w grubsze plastry (ok. 1 cm), a później w kostkę. Nadziewaj po kolei: arbuza i kawałki sera na patyczki. Popieprz odrobinę. Piecz z każdej strony na średnim ogniu, na rozgrzanym oleju, po 2 minuty z każdej strony. Sos: wymieszaj jogurt z sokiem z cytryny, koperkiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Przypraw do smaku. Smacznego:-).
|
![]() | Obiecałam ostatnio kolejne przepisy z cukinią w roli głównej:-). Dzisiaj placki z dodatkiem sera feta. 2 średniej wielkości cukinie 2 jajka 30 g fety 3 łyżki mąki pszennej olej do smażenia suszona pietruszka przyprawy: sól, pieprz + papier śniadaniowy do odsączania nadmiaru tłuszczu Umytą i obraną cukinię zetrzyj na grubych oczkach. czytaj dalej | 1408.20150 | Obiecałam ostatnio kolejne przepisy z cukinią w roli głównej:-). Dzisiaj placki z dodatkiem sera feta.
+ papier śniadaniowy do odsączania nadmiaru tłuszczu Umytą i obraną cukinię zetrzyj na grubych oczkach. Odstaw na 10-15 minut, niech cukinia puści nadmiar wody. Po upływie tego czasu wyciśnij cukinię, ale pozostaw trochę soku. Dodaj mąkę, jajka oraz przyprawy. Uważaj na sól, ponieważ feta jest już słona. Dodaj trochę suszonej pietruszki. Dodaj pokruszoną fetę, spróbuj, czy odpowiada Ci słoność masy. Smaż placki na złoty kolor z obu stron. Odsączaj je na papierze. Smacznego:-).
|
![]() | Kaszotto przygotowałam z kaszy pęczak. Dodałam młode, sezonowe warzywa, czyli kalarepę, marchew oraz cukinię. Bardzo polecam takie zestawienie:-). 2 młode marchewki 1/2 cukinii 1 kalarepa szklanka pęczaku 1 l bulionu warzywnego 3 łyżki startego parmezanu 1/2 szkl. czytaj dalej | 0907.20150 | Kaszotto przygotowałam z kaszy pęczak. Dodałam młode, sezonowe warzywa, czyli kalarepę, marchew oraz cukinię. Bardzo polecam takie zestawienie:-).
Kaszotto: przygotuj sobie bulion, podgrzej go trochę. Przygotuj również duży garnek, najlepiej z grubym dnem. Rozgrzej łyżkę masła, wrzuć posiekaną drobno cebulę, nich się podsmaży na małym ogniu 2-3 minuty. Przepłukaj kaszę pod zimną wodą i wsyp ją do garnka. Podsmaż całość na większym ogniu przez 5 minut. Mieszaj kaszę dość często. Teraz dolej wino, niech kasza je wchłonie, po czym wlej pierwszą partę bulion. Kasza musi być w całości przykryta płynem. Mieszaj cały czas zawartość garnka. Kiedy kasza wchłonie pierwszą partię bulionu, dolej następną. Ciągle mieszaj, aż kasza wchłonie cały bulion. Dopiero, kiedy kasza będzie al dente – ugotowana, ale wciąż lekko twarda, można przystąpić do kolejnego etapu. Teraz dodaj pozostałe masło oraz parmezan, w ilości, jaką lubisz:-). Dodaj również przyprawy, świeżo startą gałkę oraz pieprz. Warzywa: pokrój warzywa w cienkie słupki, podsmaż krótko na oliwie z oliwek, dodaj przyprawy, trochę kurkumy. Posyp posiekaną pietruszką lub szczypiorkiem. Jeśli masz ochotę, to posyp kaszotto dodatkową porcją parmezanu;-). Smacznego:-).
|
![]() | Pomysł na roladki pochodzi z miesięcznika Palce lizać. Przepis nieco zmodyfikowałam. Roladki przygotowuje sie bardzo szybko, najlepsze są nazajutrz, gdy poleżą trochę w pomidorowym sosie:-). czytaj dalej | 1706.20150 |
Pomysł na roladki pochodzi z miesięcznika Palce lizać. Przepis nieco zmodyfikowałam. Roladki przygotowuje sie bardzo szybko, najlepsze są nazajutrz, gdy poleżą trochę w pomidorowym sosie:-). Roladki:
Sos pomidorowy:
Roladki: umytą cukinię pokrój na cienkie plastry, odłóż. To samo zrób z bakłażanem, posól go i odłóż na 15-20 minut. Po upływie tego czasu wytrzyj ręcznikiem kuchennym zebraną na plastrach bakłażana wodę. W ten sposób pozbawiliśmy warzywo nadmiernej goryczki:-). Podpiecz plastry warzyw na suchej patelni, albo na patelni grillowej z obu stron po 2-3 minuty. Z obu rodzajów sera przygotuj masę, po czym dodaj pokrojone drobno suszone pomidory oraz przyprawy do smaku. Układaj plastry bakłażana na plastrach cukinii, na to farsz i zwijaj dość ciasno w roladki. Na koniec podsmaż je na oliwie, na małym ogniu na patelni lub zapiecz w piekarniku ok. 10 minut w temp. 190-200°C. Sos pomidorowy: wlej odrobinę oliwy do garnka, dodaj drobno pokrojoną cebulę i podsmaż ją trochę, po czym dodaj pomidory. W razie konieczności dodaj trochę wody. Do sosu dodaj również przepuszczony przez praskę czosnek, pogotuj trochę. Zmiksuj później całość, a na koniec dodaj przyprawy, oregano oraz cukier, jeżeli lubisz słodszą wersję sosu:-). Roladki podawaj gorące z sosem pomidorowym. Można je podawać również z ulubionymi dodatkami: ryżem, ziemniakami, etc.
Smacznego:-)
|
![]() | Pierogi z serem zna chyba każdy z Was:-). Prosty przepis na bezmięsny obiad gości często na polskich stołach. Jest kilka przepisów na ciasto pierogowe: z masłem, z jajkiem, bez jajka, z gotowanymi ziemniakami, etc. Ja przygotowuję ciasto według przepisu mojej Mamy, czyli po prostu mieszam mąkę z bardzo ciepłą wodą:-). Z tych składników wyjdzie ok. czytaj dalej | 0605.20150 | Pierogi z serem zna chyba każdy z Was:-). Prosty przepis na bezmięsny obiad gości często na polskich stołach. Jest kilka przepisów na ciasto pierogowe: z masłem, z jajkiem, bez jajka, z gotowanymi ziemniakami, etc. Ja przygotowuję ciasto według przepisu mojej Mamy, czyli po prostu mieszam mąkę z bardzo ciepłą wodą:-). Z tych składników wyjdzie ok. 30 pierogów wycinanych tradycyjną szklanką.
Przesianą mąkę wysyp na stolnicę i zacznij powoli łączyć ją z wodą. Uformujesz w ten sposób gładkie, sprężyste ciasto. Przygotuj wałek, wysyp odrobinę mąki na stolnicę i rozwałkuj ciasto na cienki placek. Zacznij wykrawać szklanką okrągłe placki. Ser wymieszaj z cukrem według własnych upodobań co do słodkości. Weź placek w lewą dłoń, zrób wgłębienie i nałóż farsz. To samo zrób z pozostałymi plackami aż do skończenia placków. Pamiętaj o mocnym dociśnięciu brzegów pierogów, aby się nie rozwaliły w wodzie podczas gotowania. Gotuj pierogi w osolonej wodzie, ok. 3-4 minut od wypłynięcia. Podawaj gorące z jogurtem lub innym ulubionym dodatkiem. Smacznego:-)
|
![]() | Dzisiaj przygotowałam tagliatelle, które tak naprawdę można łączyć z dowolnymi, ulubionymi dodatkami. Mój wybór padł na brokuły, do których dodałam suszone pomidory. Połączenie trafione, polecam:-). czytaj dalej | 1404.20150 |
Dzisiaj przygotowałam tagliatelle, które tak naprawdę można łączyć z dowolnymi, ulubionymi dodatkami. Mój wybór padł na brokuły, do których dodałam suszone pomidory. Połączenie trafione, polecam:-). Makaron:
Dodatki:
Makaron: wysyp mąkę na stolnicę lub blat, zrób w niej wgłębienie. Jajka rozkłóć widelcem i dodaj do mąki. Wlej olej. Zacznij zagarniać nożem lub dłonią jajka i mieszaj je delikatnie z mąką. Dodawaj ciepłą wodę i zagnieć gładkie, sprężyste ciasto. Rozwałkuj dość cienko i potnij na długie placki, każdy podsypując mąką. Posiekaj makaron na szerokość ok. 1 cm. Ugotuj go w posolonej wodzie do momentu, aż będzie al dente. Po ugotowaniu wlewam do makaronu trochę oleju, żeby się później nie sklejał. Ugotuj brokuł w lekko osolonej wodzie, po czym podziel na mniejsze różyczki i wsyp do garnka, dodaj masło i podduś chwilę na małym ogniu. Dodaj suszone pomidory, zostaw na gazie ok. 5 minut, często mieszając. Na koniec dodaj śmietanę oraz przyprawy do smaku. Podawaj z gorącym makaronem. Smacznego:-)
|
![]() | Przyznam, że jak usłyszłam od Siostry, z czym jadła ostatnio pierogi, to jakoś to połączenie do mnie nie przemawiało. Jestem jednak przekorna z natury i oczywiście bardzo otwarta na nowe smaki i połączenia. Postanowiłam po prostu zrobić te pierogi i...okazało się to świetnym pomysłem. Farsz smakuje doskonale, ale konieczne jest dodanie podsmażonej cebuli do środka. czytaj dalej | 0712.20140 |
Przyznam, że jak usłyszłam od Siostry, z czym jadła ostatnio pierogi, to jakoś to połączenie do mnie nie przemawiało. Jestem jednak przekorna z natury i oczywiście bardzo otwarta na nowe smaki i połączenia. Postanowiłam po prostu zrobić te pierogi i...okazało się to świetnym pomysłem. Farsz smakuje doskonale, ale konieczne jest dodanie podsmażonej cebuli do środka.
Przygotowania zacznij od farszu. Posiekaj drobno cebulę i podsmaż ją na maśle. Przełóż ser do miski, dodaj ugotowaną kaszę, cebulę oraz rozbełtane wcześniej jajko. Wymieszaj wszystkie składniki i dodaj przyprawy do smaku. Na stolnicę lub blat wysyp mąkę i dolewając partiami ciepłą wodę zagnieć elastyczne ciasto. Rozwałkuj cienko, po czym szklanką wytnij placki. Nakładaj farsz i formuj pierogi. Gotuj je w posolonej wodzie ok. 4-5 minut od wypłynięcia. Pierogi najsmaczniejsze są odsmażone na patelni. Można podawać je również z podsmażoną cebulką. Smacznego:-).
|
![]() | Na wykonanie tego dania trzeba poświęcić trochę czasu, ale…wierzcie mi, że na pewno się opłaci:-). Świetne kotlety ziemniaczane z kremowym sosem pieczarkowym są tak naprawdę dla wszystkich. Z wielką ochotą zajadają je przede wszystkim dzieci. Polecam:-). czytaj dalej | 2911.20140 |
Na wykonanie tego dania trzeba poświęcić trochę czasu, ale…wierzcie mi, że na pewno się opłaci:-). Świetne kotlety ziemniaczane z kremowym sosem pieczarkowym są tak naprawdę dla wszystkich. Z wielką ochotą zajadają je przede wszystkim dzieci. Polecam:-).
Kotlety: cebulę posiekaj drobno i podsmaż na 3 łyżkach oleju, przestudź. Ugotowane ziemniaki zmiel w maszynce, albo przepuść przez praskę. Dodaj jajko oraz 2 łyżki bułki tartej. Przypraw solą, pieprzem, gałką, dodaj również 1/3 łyżeczki kurkumy i posiekane oregano. Przypraw trzeba dodać naprawdę sporo, żeby kotlety nie były mdłe. Masa powinna być gęsta i nie za wilgotna, aby kotlety podczas smażenia się nie rozwalały. Na koniec wyciśnij do masy ząbek czosnku oraz dodaj cebulę. Wszystko bardzo dobrze wymieszaj. Formuj mniejsze kotlety i smaż je na rozgrzanym oleju na złoto-brązowy kolor, odsącz na papierowym ręczniku. Sos: pieczarki pokrój w talarki i podsmaż je na maśle, po czym przełóż do małego garnka, zalej bulionem i gotuj na małym ogniu ok. 10 minut. Wymieszaj śmietanę z odobiną ciepłego płynu i wlej do sosu. Podbij również sos mąką, aby trochę zgęstniał. Podawaj gorące. Smacznego:-)
|
![]() | Cudowny zapach roznosił się dzisiaj po mojej kuchni…suszone grzyby, kapusta i pieczona cebula, czyli farsz do krokietów:-). Kluczem do znakomitego smaku jest w tym przypadku mieszanka grzybów leśnych takich, jak podgrzybki, prawdziwki i maślaki. Doskonały obiad dla wegetarian i nie tylko dla nich:-). Przepis na ok. 8 dużych krokietów. czytaj dalej | 0910.20140 |
Cudowny zapach roznosił się dzisiaj po mojej kuchni…suszone grzyby, kapusta i pieczona cebula, czyli farsz do krokietów:-). Kluczem do znakomitego smaku jest w tym przypadku mieszanka grzybów leśnych takich, jak podgrzybki, prawdziwki i maślaki. Doskonały obiad dla wegetarian i nie tylko dla nich:-). Przepis na ok. 8 dużych krokietów. W czasomierzu jest podany czas samego wykonania naleśników i farszu. Do tego należy doliczyć czas na gotowanie kapusty i grzybów oraz zapiekanie krokietów w piekarniku. Farsz:
Naleśniki:
Panierka:
Namocz grzyby w wodzie na ok. 30 minut. Gotuj je później w tej samej wodzie kolejne 20-30 minut. Odcedź, ale zachowaj wodę. Kapustę przepłukaj i ugotuj ją w wodzie z grzybów. Podkreślisz tym samym cudowny smak farszu:-). Ze składników na naleśniki zmiksuj gładkie ciasto, odstaw na 20 minut, po czym usmaż naleśniki na dużej patelni. Gdy kapusta już się ugotuje, to posiekaj ją razem z grzybami. Ja wolę, jak składniki na farsz nie są takie drobne, ale jak masz ochotę, to po prostu zmiel wszystko w maszynce:-). Później dodaj sporo przypraw, majeranku dałam 1 łyżkę. Nakładaj farsz na naleśniki i zawijaj. Ja lubię je z serem żółtym, więc dodawałam plaster do każdego krokieta. Zanurz w mleku i obtocz w bułce. Tak przygotowane krokiety ułóż na wysmarowanej blaszce i zapiekaj w temp. 220°C przez ok. 20-30 minut. Podawaj z dowolnym sosem: serowym, grzybowym, śmietanowym. My jedliśmy krokiety z ketchupem:-). Smacznego:-)
|
![]() | Dla wszystkich zwolenników kukurydzy proponuję placuszki kukurydziane na obiad. czytaj dalej | 1309.20140 |
Dla wszystkich zwolenników kukurydzy proponuję placuszki kukurydziane na obiad.
Zetnij nożem ziarna kukurydzy i ugotuj je w nieposolonej wodzie, odcedź i przestudź. Do garnka wlej mleko, dodaj jajko, wymieszaj trzepaczką. Dodaj łyżkę oliwy z oliwek. Wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszaj całość na gładką masę. Dorzuć pokrojoną w plastry dymkę, a także posiekaną papryczkę. Dodaj sól do smaku, a na koniec dorzuć kukurydzę i łyżkę kolendry. 3/4 objętości ciasta powinny stanowić warzywa. Smaż placuszki na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Wymieszaj jogurt z drugą łyżką kolendry, podawaj do jeszcze gorących placków. Smacznego:-)
|
![]() | Gnocci są podobne do naszych kopytek, lecz są mniejsze i można je robić z różnymi dodatkami: warzyw, mąki gryczanej, etc. Dzisiejsze przygotowałam na bazie ziemniaków. Dlaczego zielone? Ponieważ dodałam do nich szpinak. Delikatne, miękkie idealnie łączą się ze znakomitym smakiem kurek, których pewnie zachwalać nie potrzeba:-). czytaj dalej | 2607.20140 |
Gnocci są podobne do naszych kopytek, lecz są mniejsze i można je robić z różnymi dodatkami: warzyw, mąki gryczanej, etc. Dzisiejsze przygotowałam na bazie ziemniaków. Dlaczego zielone? Ponieważ dodałam do nich szpinak. Delikatne, miękkie idealnie łączą się ze znakomitym smakiem kurek, których pewnie zachwalać nie potrzeba:-). Gościłam znajomych, którzy są wegetarianami i bardzo chwalili to połączenie. Pewnie pomyślicie, że jestem chwalipięta;-). Ja tylko relacjonuję, nic więcej!;-)
Gnocci:
Sos:
Ugotuj do miękkości ziemniaki w mundurkach, w nieposolonej wodzie. Po wyciągnięciu obierz ze skórki i rozgnieć widelcem lub zmiel w maszynce. Na patelnię lub do rondelka dodaj masło oraz posiekaną drobno cebulę. Niech się podsmaży na małym ognu ok. 5 minut. Kurki dobrze wypłukaj w wodzie, po czym pokroj je na mniejsze kawałki i dodaj na patelnię. Posól całość. Smaż na małym ogniu do momentu, az kurki puszczą sok, czyli ok. 10 minut, po czym dodaj śmietanę. Mieszaj sos dość często, aż trochę zgęstnieje. Na koniec przypraw pieprzem oraz pietruszką. W dużej misce połącz mąkę, dodaj jajko, ziemniaki oraz szpinak. Wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Opcjonalnie możesz dodać mąki. Przełóż ciasto na stolnicę lub na blat, podsyp trochę mąką. Na mąkę trzeba jednak uważać, im jej mniej, tym bardziej miękkie są gnocchi. Podziel ciasto na wałki o przekroju ok. 1,5 cm, następnie pokrój w kawałki o długości ok. 2 cm. Gotuj w posolonej wodzie ok. 3-4 minut od wypłynięcia, po czym wyciągnij łyżką cedzakową i delikatnie przelej wodą. Podawaj od razu z gorącym sosem. Smacznego:-)
|
![]() | Wciąż nie możemy się najeść szparagów i wykorzystujemy czas, kiedy wszędzie są jeszcze dostępne. Dlatego dzisiaj na obiad zrobiłam risotto ze szparagami. Reakcja pozytywna:-). Mam nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu to połączenie:-). czytaj dalej | 0206.20140 |
Wciąż nie możemy się najeść szparagów i wykorzystujemy czas, kiedy wszędzie są jeszcze dostępne. Dlatego dzisiaj na obiad zrobiłam risotto ze szparagami. Reakcja pozytywna:-). Mam nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu to połączenie:-).
Risotto: przygotuj duży garnek, najlepiej z grubym dnem. Wlej trochę oliwy z oliwek i dodaj dwie łyżki masła, wrzuć posiekaną drobno szalotkę, nich się podsmaży na małym ogniu 2-3 minuty. Teraz wsyp ryż i podsmaż go na większym ogniu przez 5 minut. Cały czas mieszaj ryż. Dolej wino, niech ryż je wchłonie, po czym wlej pierwszą partę bulionu, ok. 6-7 chochelek. Ryż musi być w całości przykryty płynem. Kiedy ryż wchłonie pierwszą partię bulionu, dolej następną, ok. 6 chochelek. Dopiero, kiedy risotto będzie al dente – ugotowane, ale wciąż lekko twarde, można przystąpić do kolejnego etapu. Dodaj 1 łyżkę masła oraz starty ser i wszystko dobrze wymieszaj. Dodaj również przyprawy do smaku. Szparagi: odłam końcówki i jeżeli szparagi są większe, to oskrob również końcówki warzyw. Pokrój je na kawałki i podduś na patelni z dodatkiem łyżki masła oraz soli. Pod koniec dodaj śmietanę, wymieszaj. Podawaj od razu, najpierw risotto, na to szparagi, przypraw pieprzem. Jeżeli masz ochotę, to posyp całość dodatkową partią sera. Smacznego:-)
|
![]() | Połączenie truskawek ze szparagami? Czemu nie?:-). Te wiosenne, chrupiące grzanki polecam na śniadanie. I na przekąskę. I na kolację również:-). czytaj dalej | 2105.20140 |
Połączenie truskawek ze szparagami? Czemu nie?:-). Te wiosenne, chrupiące grzanki polecam na śniadanie. I na przekąskę. I na kolację również:-).
Przygotuj szparagi, odłam końcówki i jeżeli szparagi są większe i starsze, to oskrob również końcówki warzyw. Podduś je na maśle z odrobiną soli. Pokrój bagietkę poziomo na małe grzanki. Na każdą połóż plaster sera, plasterek truskawki i 2-3 pokrojone szparagi. Dodaj pieprzu do smaku. Zapiekaj przez 10-15 minut w 200°C. Po wyciągnięciu udekoruj listkami sałaty.
Smacznego:-)
|
![]() | Lubię wymyślać różne wersje placków ziemniaczanych. Od jakiegoś czasu zasmakowałam właśnie w plackach z dynią. Jedliście kiedyś takie? Bardzo polecam je na obiad. czytaj dalej | 1403.20141 | Lubię wymyślać różne wersje placków ziemniaczanych. Od jakiegoś czasu zasmakowałam właśnie w plackach z dynią. Jedliście kiedyś takie? Bardzo polecam je na obiad.
Zetrzyj dynię i cebulę na drobnych oczkach, natomiast ziemniaki na większych. Uwielbiam takie połączenie. Placki starte na większych oczkach są o niebo smaczniejsze. Wbij jajka do przygotowanej masy, dodaj mąkę, przyprawy i wszystko bardzo dobrze wymieszaj. Należy wrzucić naprawdę sporo przypraw, najlepiej posmakować masę przed upieczeniem placków. Ja robię tak zawsze, nieważne, czy coś jest surowe, czy nie. Smaż na rozgrzanym oleju, najlepiej mniejsze placki, lepiej się przewracają. SMACZNEGO:-)
|
![]() | Wegetariańskie naleśniki ze szpinakiem nadają się na obiad, kolację i okolicznościowe przyjęcia. Polecam:-). czytaj dalej | 2002.20140 | Wegetariańskie naleśniki ze szpinakiem nadają się na obiad, kolację i okolicznościowe przyjęcia. Polecam:-).
Sos czosnkowy: przygotowania najlepiej rozpocząć od sosu, będzie się w międzyczasie „przegryzał”. Przygotuj miseczkę, wlej do niej jogurt, dodaj do niego rozgnieciony w prasce czosnek oraz majonez. Przypraw do smaku solą i pieprzem. Naleśniki: weź naczynie, w którym będziesz przygotowywać ciasto na naleśniki. Wlej do niego wodę Farsz: posiekaj dość drobno cebulę i podduś ją na maśle. Dodaj szpinak i dobrze przypraw. Na każdego naleśnika dodaj farsz, rozprowadź, zwiń w rulon. Tak przygotowane podsmaż lekko na patelni. Podawaj gorące z sosem. Smacznego:-)
|
![]() | Na studiach pracowałam dorywczo w restauracji indyjskiej. Pamiętam z niej głównie niepowtarzalny zapach i znakomity smak różnych potraw, które przygotowywałkucharz Lablu, Hindus. Wtedy nie zadawałam mu niestety żadnych pytań odnośnie kuchni, dzisiaj na pewno bym to nadrobiła;-). czytaj dalej | 1511.20130 | Na studiach pracowałam dorywczo w restauracji indyjskiej. Pamiętam z niej głównie niepowtarzalny zapach i znakomity smak różnych potraw, które przygotowywał kucharz Lablu, Hindus. Wtedy nie zadawałam mu niestety żadnych pytań odnośnie kuchni, dzisiaj na pewno bym to nadrobiła;-). Często w restauracji roznosił się pewien cudowny zapach…Teraz już wiem, że to musiała być mieszanka przypraw ‘garam masala’. To jest właśnie ten zapach, którego szukałam oraz smak, który próbowałam odtworzyć. Indyjskie pierożki można przygotowywać z rozmaitym farszem. Nie zrobiłam ich z ciasta francuskiego ani z ciasta filo, tylko przygotowałam je na bazie jogurtu naturalnego i upiekłam. Tradycyjne smaży się je w głębokim oleju.
ok. 22-24 pierożków
Ciasto: z masła, mąki oraz trzech łyżek jogurtu naturalnego zagnieć ciasto, dosyp też ¼ łyżeczki soli. Uformuj z ciasta kulę, owiń folią spożywczą i włóż na godzinę do lodówki. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Po upływie godziny przełóż ciasto na stolnicę i rozwałkuj je tak, jak na pierogi, z tą różnicą, że ten placek musi być trochę grubszy. Minimalnie podsypuj ciasto mąką. Wytnij kubkiem krążki. Używałam kubka o średnicy 8 cm. Jeżeli będziesz wycinać placki szklanką, samosy będą po prostu nieco mniejsze. Nakładaj farsz na placki i zlepiaj brzegi. Na koniec dociśnij je jeszcze widelcem tworząc wzorek na brzegach. Rozbełtaj jajko w misce i posmaruj samosy. Piecz przez ok. 30 minut, aż będą miały złoty kolor. Farsz: ugotuj ziemniaki, później pokrój je w drobną kostkę. Obierz i pokrój marchewki na bardzo drobną kostkę i ugotuj ją w lekko osolonej wodzie. Po 5 minutach dorzuć do marchewki groszek i gotuj dalej. Warzywa nie powinny być zbyt miękkie. Wymieszaj wszystkie warzywa w garnku lub na patelni. Przypraw całość solą, pieprzem, gałką, kurkumą, imbirem oraz przyprawą garam masala. Ja dodałam jej ¼ łyżeczki. Dodaj również masło i oliwę z oliwek, żeby masa nie była za sucha. Na koniec dorzuć posiekaną pietruszkę. Sos czosnkowy: weź pozostały jogurt i wymieszaj w misce z majonezem oraz solą i pieprzem. Dodaj czosnek przepuszczony przez praskę, wszystko dobrze wymieszaj. Samosy najlepiej podawać od razu po upieczeniu :-). Dobrze smakują również na zimno lub odrzewane. Bez problemu można je przechowywać w lodówce do 4 dni.
|
![]() | Uwielbiam kuchnię włoską, a właśnie z tego kraju pochodzi to pyszne, proste danie. Od dawna miałam ochotę na pachnące grzybami risotto, aż w końcu udało mi się je dzisiaj zrobić. To bardzo proste danie, a smakuje tak doskonale, że warto mu poświęcić ok. 40 minut. Właśnie na prostocie i smaku jest oparta znakomita kuchnia włoska. czytaj dalej | 0811.20130 | Uwielbiam kuchnię włoską, a właśnie z tego kraju pochodzi to pyszne, proste danie. Od dawna miałam ochotę na pachnące grzybami risotto, aż w końcu udało mi się je dzisiaj zrobić. To bardzo proste danie, a smakuje tak doskonale, że warto mu poświęcić ok. 40 minut. Właśnie na prostocie i smaku jest oparta znakomita kuchnia włoska. Jak już mamy odpowiedni ryż, to powinniśmy go poddać procesowi obróbki złożonego z trzech etapów, w którym równie ważną rolę co przepis odgrywa sama ceremonia towarzysząca gotowaniu…c.d.n.:-).
Bazowy przepis na risotto: risotto można przygotowywać z rozmaitymi wręcz dodatkami, ale najpierw trzeba mieć bazę. Przygotuj sobie bulion, zagrzej go i wsyp do niego szafran, zamieszaj. Odczekaj chwilę i ponownie zamieszaj. Bulion nabierze cudownie złotego koloru:-). Na początek trzeba zatrzymać skrobię zawartą w ryżu. Przygotuj zatem duży garnek, najlepiej z grubym dnem. Wlej trochę oliwy z oliwek i dodaj dwie łyżki masła, wrzuć posiekaną drobno szalotkę, nich się podsmaży na małym ogniu 2-3 minuty. Teraz wsyp ryż i podsmaż go na większym ogniu przez 5 minut. Mieszaj ryż dość często. Teraz dolej wino, dobrze zamieszaj całość, po czym wlej pierwszą partę bulionu, ok. 6-7 chochelek. Ryż musi być w całości przykryty płynem. Mieszaj cały czas zawartość garnka. Kiedy ryż wchłonie pierwszą partię bulionu, dolej następną, też ok. 6-7 chochlek. Ciągle mieszaj, aż ryż wchłonie bulion. Dopiero, kiedy risotto będzie al dente – ugotowane, ale wciąż lekko twarde, można przystąpić do kolejnego etapu. Teraz trzeba dodać masło, ok. 2 łyżek oraz starty ser i wszystko dobrze wymieszać. Dodaj również przyprawy, świeżo startą gałkę oraz pieprz. Posól, jeżeli jest taka potrzeba. Sos grzybowy: obierz i pokrój pieczarki w plastry. Rozgrzej patelnię i dodaj łyżkę masła. Wrzuć pieczarki, niech się podduszą. Rozkrusz w dłoni suszone grzyby i dorzuć na patelnię, podkreślą grzybowy smak sosu. Przypraw całość solą i pieprzem, dolej łyżkę śmietany, wszystko dobrze wymieszaj. Całość zajmie Ci jakieś 5-7 minut. Podawaj od razu, z sosem grzybowym. Jeżeli masz ochotę, to posyp całość dodatkową partią sera. SMACZNEGO!:-)
|