Ta strona wykorzystuje pliki cookies i zapisuje je na Twoim urządzeniu. Pozostając na stronie akceptujesz taki stan rzeczy. akceptuję czytaj więcej

1111.20150

335

Jabłka prażone na zimę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jabłka prażone świtenie nadają się na szarlotkę lub do innych deserów. Przygotowałam je z wanilią, choć możecie dodać również cynamon. Muszę Wam koniecznie napisać, że byłam na wsi, na którą jeżdziłam w prawie każde wakacje i ferie. To część mojego cudownie szczęśliwego dzieciństwa:-). Teraz jeżdzimy tam czasami do wujka i nazbierałam tym razem jabłek. To odmiana, która nazywa się "rubin". I tak, jak te szlachetne kamienie, mają cudowny, czerwony kolor. Są bardziej twarde, ale też bardzo słodkie w smaku.

  • 2 kg jabłek
  • 2 łyżki masła
  • 1/3 szkl. cukru
  • laska wanilii
  • sok z jednej cytryny

+ 3 słoiki 0,33l

Obrane jabłka pokrój w większą kostkę. Wlej do garnka sok z cytryny, dodaj cukier, ziarenka wyskrobane z laski wanilii. Wlej 1/2 szklanki wody, wymieszaj wszystko, niech się pogotuje chwilę. Dodaj jabłka, wymieszaj i zmniejsz ogień. Jabłka trzeba bardzo często mieszać, żeby się nie przypaliły. Smażyłam je ok. 50 minut, pierwszą partię. I chyba trochę przesadziłam, bo drugą trzymałam na ogniu już znacznie krócej, czyli 30 minut. Chciałam, żeby jabłka się całkowicie nie rozpadły. Zdjęcia są niestety z tej pierwszej partii:-). Druga się szybko rozeszła:-).

Przygotuj wyparzone i wysuszone słoiki. Nakładaj do nich gorące jeszcze jabłka. Słoiki trzeba pasteryzować, aby wystarczyły na jak najdłużej i aby nie spleśniały.

Pasteryzacja: włóż na dno garnka ręcznik kuchenny lub kawałek bawełnianego materiału. Ułóż na tym słoiki, po czym wlej wodę. Woda musi mieć temperaturę zbliżoną do temperatury słoików, czyli w tym przypadku musi być ciepła. Nalej jej do 3/4 wysokości słoików. Zacznij gotować, po czym zmniejsz temperaturę i gotuj dalej przez 20-25 minut. Wyciągnij słoiki do przestudzenia.

Smacznego:-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wydrukwydruk bez zdjęć
dodaj komentarz
Pan/Pani:
nick:
treść

Proszę narysować poniższy kształt zaczynając od kropki, nie przerywając rysowania:

Ta przeglądarka nie obsługuje nowoczesnych technologii.

zmień rysunek
Archiwum
do gry